Spodnie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat spodni.

Spodnie męskie - interesujące fakty i porady

Spodnie męskie nie mają długiej historii. Choć w przeszłości panowie nosili sukienki, dziś już nikt nie wyobraża sobie innej odzieży męskiej. Warto wiedzieć, które modele są obecnie w modzie, by wyglądać schludnie i „na czasie”.

Spodnie to odzież noszona przez mężczyzn. Panowie nie mają bowiem tak szerokiego wyboru, jak kobiety. Nie mogą zakładać sukienek i spódnic (wyjątkiem są szkockie kilty), ponieważ obecna moda nie przewidziała dla nich takiej możliwości. Mężczyźni jednak nie narzekają, ponieważ spodnie zapewniają komfort i wygodę.

Spodnie męskie wczoraj i dziś

Męskie spodnie nie mają zbyt długiej historii. Jako odzież dla panów nie funkcjonowały jeszcze w XIV wieku. Długie fasony nie były noszone nawet w XVIII wieku. Co zatem nosili panowie, kiedy spodnie jeszcze nie istniały? Spódnice! Warto mieć świadomość, że przez dłuższy okres mężczyźni zakładali też rajtuzy, a do nich - krótkie i bufiaste spodenki. Z czasem pojawiły się białe modele spodni, które obecnie nie są chętnie zakładane, a które niegdyś były popularne. Noszone były w dzień, zaś wieczorem zakładano ciemne fasony. Efektem ówczesnej mody są białe bryczesy - pozostałość po dawnych czasach, które są wyrazem elegancji i dobrego gustu modowego. Dziś żaden mężczyzna nie wyobraża sobie życia bez spodni. Męskie ego nie zniosłoby konieczności założenia na nogi czegokolwiek innego. Na szczęście panowie mają szeroki wybór wzorów i fasonów, mogąc dobierać je w zależności od okazji.

Modele męskich spodni

Spodnie męskie, noszone na specjalne uroczystości najczęściej mają kolor czarny. Modele eleganckie, zakładane na co dzień mają podobny krój, a różnią się jedynie rodzajem wykorzystywanego do ich uszycia materiału.

Jako odzież codzienną, mężczyźni chętnie wybierają jeansy. Choć moda wprowadza coraz to nowsze fasony (np. modne w ostatnim sezonie rurki), największą popularnością cieszą się proste kroje.

Panowie, ponieważ cenią sobie wygodę, bardzo często wybierają spodnie sportowe. Do tej kategorii zaliczane są zarówno typowe dresy, jak i modele dedykowane konkretnym dyscyplinom sportu (np. narciarskie, snowboardowe).

Najmodniejsze spodnie męskie

Spodniami męskimi rządzą takie same modowe prawa, jak w przypadku innych części garderoby. Każdego sezonu projektanci tworzą modne fasony, wyznaczając trendy oraz sugerując producentom odzieży, w którą stronę powinni się kierować ze swoimi projektami.

Jeśli chodzi o spodnie męskie dresowe, to moda kształtowana jest tu bardziej oddolnie – przez samych producentów i osoby, które tego rodzaju odzież noszą.

W przypadku fasonów eleganckich, trendy wyznaczane są przez światowej sławy projektantów. To oni decydują o tym, że w danym sezonie nosić będzie się lniane spodnie męskie, w innym - w kratkę lub bojówki.

Choć moda na spodnie dla mężczyzn zmienia się jak w kalejdoskopie, zawsze należy mieć na uwadze fakt, że najistotniejsze jest odpowiednie dobranie modelu do sylwetki.

Popularne typy spodni